Ocieplenie poddasza – który materiał wybrać?

Większość osób decydując się na budowę domu, marzy też o dużym, przytulnym poddaszu. To tam urządzamy pomieszczenia prywatne jak sypialnię, pokoje dzieci i łazienkę. By poddasze było przestrzenią funkcjonalną, komfortową i bezpieczną, należy zadbać o odpowiednie ocieplenie poddasza. Na rynku dostępne są różne materiały o takim przeznaczeniu. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich.

Zasady ocieplania poddasza

Przepisy, które obowiązują od stycznia 2014 roku, mówią, że współczynnik przenikania ciepła (U) w przypadku ścian zewnętrznych powinien wynosić maksymalnie 0,25, natomiast dla dachu może mieć maksymalną wartość 0,20 W/(m2K).

Materiały termoizolacyjne umieszcza się między krokwiami i pod nimi tak, by zakryły drewnianą konstrukcję. Standardowa wysokość krokwi mieści się w przedziale 14-18 cm. Zastosowanie nawet 25-30 cm materiałów izolacyjnych pozwala na uzyskanie wymaganej przez prawo izolacji dachowej o odpowiednich parametrach.

W sytuacji, kiedy krokwie są niskie, materiał termoizolacyjny należy ułożyć w dwóch warstwach. Pierwsza warstwa umieszczana jest między krokwiami, natomiast druga powinna się znaleźć między stelażami z profili aluminiowych (po wcześniejszym zbudowaniu ich konstrukcji). Takie ułożenie materiału ma swoje zalety. Cała powierzchnia krokwi jest ocieplona, więc nie będą one stanowiły mostka termicznego w konstrukcji dachu.

Gdy druga warstwa materiału zostanie położona, na stelażu montuje się płyty, które staną się zabudową poddasza. Najczęściej wykorzystuje się płyty kartonowo-gipsowe o grubości 1,25 cm. Jeśli wolelibyśmy grubszą zabudowę, można zdecydować się na płyty cementowo-włóknowe lub drewnopochodne.

Materiały do ocieplenia poddaszy

Najczęściej stosowanym materiałem jest wełna mineralna. Dostępna jest w formie mat lub płyt, a układana powinna być między krokwiami lub pod nimi. Mimo tego, że najcieplejsza wełna ma współczynnik Λ = 0,033 W/(m.K), to na rynku i tak wciąż popularne są wełny o współczynniku Λ = 0,039, a nawet nieco wyższym.

Innym materiałem izolacyjnym jest polistyren ekspandowany (EPS), czyli popularny styropian. Ocieplenie poddasza styropianem polega na zastosowaniu płyt rozprężnych.

Jeśli bierzemy pod uwagę materiał o najlepszym współczynniku przewodzenia ciepła, nie można nie wspomnieć o foliach termoizolacyjnych z wypełnieniem z pianki polietylenowej i zewnętrzną warstwą z folii metalizowanej, która odbija promienie słoneczne.

Grubość izolacji a rodzaj ocieplenia poddasza

By uzyskać izolację o współczynniku przenikania ciepła U < 0,25 W/(m2. K), przy uwzględnieniu mostków termicznych tworzonych przez krokwie, należy położyć izolację 20 cm z najlepszej wełny bądź styropianu lub 25 cm z innych dostępnych na rynku materiałów.

Ocieplenie poddasza styropianem

Ocieplenie poddasza styropianem to dobre rozwiązanie, ponieważ polistyren ekspandowany (EPS) ma podobne właściwości cieplne jak wełna. Poza tym styropian, w przeciwieństwie do wełny nie podrażnia dróg oddechowych i skóry (przy założeniu, że wykonawca nie stosuje się do przepisów i nie używa odzieży oraz maseczki ochronnej).

Ocieplenie poddasza wełną mineralną

Ocieplenie poddasza wełną mineralną to najczęściej stosowane rozwiązanie. Wełna mineralna (może być szklana lub skalna) jest niepalna i stosunkowo lekka. Charakteryzuje się dobrą izolacyjnością cieplną i ma zdolność do przepuszczania pary wodnej. Innym jej atutem jest elastyczność, a także fakt, że bardzo dobrze wypełnia przestrzenie między krokwiami.

Zarówno wełna szklana, jak i mineralna mają podobną paroprzepuszczalność oraz nasiąkliwość. Wełna szklana ma nieco lepszą izolacyjność cieplną od skalnej. Z kolei wełna skalna jest bardziej odporna na ogień i ściskanie. By osiągnąć satysfakcjonujący wynik współczynnika przenikania ciepła na poddaszu, ocieplenie powinno mieć przynajmniej 20 cm grubości.

Ocieplenie poddasza pianką

Ocieplenie poddasza pianką PUR to jedna z szybszych metod ocieplenia tej przestrzeni. Pianka poliuretanowa jest wytwarzana na budowie i należy znać technologię jej wytwarzania, dlatego nie możemy się tego podjąć sami, jeśli nie zajmujemy się tym zawodowo. Do ocieplenia poddasza pianką potrzebny jest też specjalistyczny sprzęt.

Pianka jest lekka i ma dobrą izolacyjność termiczną. Wadą jest fakt, że nie jest paroprzepuszczalna, ale z kolei charakteryzuje się dobrą odpornością na wodę. Trzeba też wiedzieć, że po wyschnięciu staje się twarda i sztywna, jest więc bardziej narażona konsekwencje naprężeń w porównaniu do innych materiałów termoizolacyjnych.

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który materiał termoizolacyjny wybrać. Wszystko zależy od naszych preferencji, oczekiwanych efektów, a także budżetu przeznaczonego na ocieplenie poddasza. Wymienione wyżej materiały są najczęściej wykorzystywane do ocieplenia tej przestrzeni w domu, dlatego stojąc przed takim wyborem, warto zdecydować się nad ociepleniem poddasza wełną mineralną, styropianem lub pianką PUR (płyty warstwowe wykonane z laminatu poliestrowo-szklanego posiadają rdzeń wykonany właśnie z pianki PUR).

Dodaj komentarz

*

code