Jak samodzielnie zamontować podłogę? Kilka prostych wskazówek krok po kroku

Chyba każdy zgodzi się z tezą, że panele podłogowe i listwy przypodłogowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością i są bardzo chętnie kupowane i montowane przez Polaków w swoich domach. Nic dziwnego! Nowoczesne panele podłogowe obecnie charakteryzują się świetną wytrzymałością, są dosyć łatwe w codziennej pielęgnacji oraz nie kosztują fortuny.

Co więcej, obecnie każda osoba urządzająca swoje mieszkania lub planująca remont ma bezpośredni dostęp do szerokiej oferty, zróżnicowanej pod kątem ceny, koloru, wykończenia itd. W każdym markecie budowlanym i nie tylko, możemy znaleźć modele paneli idealnie imitujące prawdziwe, klasyczne drewno. To sprawia, że klienci coraz chętniej decydują się na podłogę tego typu.

Masz zamiar kupić panele i sam/a je zamontować? W krótkim poradniku wyjaśnię krok po kroku jak zamontować samodzielnie panele z systemem na zatrzask. Jakich dodatkowych materiałów będziesz potrzebować? Podłoga Twoich marzeń jest w zasięgu ręki!

listwy przypodłogowe i panele

Po pierwsze- przygotowanie paneli podłogowych

Zanim ostatecznie położymy panele i listwy podłogowe będą one potrzebowały około 48 godzin na to, aby się zaaklimatyzować w danym pomieszczeniu/mieszkaniu. Dlatego też, warto jest je właśnie tam zostawić. Najlepiej jest ułożyć je poziomo i nie wyjmować z oryginalnego opakowania. Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze w pokoju (nie powinna być niższa niż 18 stopni).

Po drugie – podłoże

Jeśli chodzi o podłoże, na którym chcemy zamontować panele- musi być ono przede wszystkim stabilne, czyste oraz suche. W żadnym stopniu nie powinno być wilgotne! Następnie, podłoga musi być w jak największym stopniu równa. W przeciwnym razie panele podłogowe mogą pękać lub przesuwać się pod wpływem nacisku. Jeśli podłoże jest nierówne, wykorzystaj płynną masę szpachlową, która ma na celu wyrównanie terenu.

Kolejnym etapem przygotowawczym jest położenie folii akustycznej oraz paroizolacyjnej.

Po trzecie- pierwszy rząd paneli i listwy przypodłogowe

Główną zasadą jest to, że panele podłogowe kładzie się równolegle do kąta padania światła. Każdy ekspert radzi, aby układanie rozpocząć w lewym, tylnym rogu pomieszczenia. W zależności od modelu czy producenta, przedtem należy usunąć pióra lub wpusty do pierwszego panelu (np. za pomocą wyrzynarki lub piły tarczowej). Następnie układamy panele przy ścianie, tak aby obcięta krawędź do niej przylegała. Pamiętaj, że panele łączymy czołowymi stronami.

Niezwykle ważna kwestią jest wstawienie rozpórek między ścianą a pierwszym rzędem paneli. Powstaje wtedy tzw. szczelina dylatacyjna i powinna ona mierzyć od 10 do 15 mm.

Po czwarte – odpowiednie łączenie paneli

Okazuje się jednak, że dalsze układanie paneli na zatrzask jest niezwykle proste. Jeśli je posiadasz, kolejne rzędy połączysz ze sobą za pomocą specjalnych zatrzasków. Co musisz zrobić? Przyłóż panel w danym miejscu i zatrzaśnij przy pomocy młotka. Kolejne etapy wyglądają tak samo. Każdy panel łączymy z kolejnym, dobijając go młotkiem lub dobijakiem.

listwy przypodłogowe panele montaż

Po piąte – układanie ostatniego rzędu paneli

Panele podłogowe oraz listwy przypodłogowe w ostatnim ułożonym rzędzie najczęściej należy dociąć (zawsze wzdłuż dłuższej krawędzi). Docinanie rozpocznij od zmierzenia odpowiedniej szerokości, która musi uwzględniać szczelinę dylatacyjną. Bardzo pomocny będzie w tym wypadku również stalowy zaczep, który ułatwia dopasowanie paneli.

Dodaj komentarz

*

code