Drewno czy panele podłogowe? Wybieramy podłogę do domu

Planowanie przyszłej aranżacji wnętrza domu czy mieszkania zaczyna się zazwyczaj od wyboru kolorystyki oraz stylu, w jakim chcemy urządzić dane pomieszczenie. Kolory ścian i wybór odpowiedniej podłogi to minimum, które musimy określić przed podjęciem dalszych kroków (chociażby wyboru drzwi). Podłoga to jeden z najważniejszych elementów wystroju. Determinuje ona nasze dalsze wybory. Zastanawiasz się, jaką wybrać?

Obecnie na rynku możemy dostać wiele różnych opcji, jednak dziś skupimy się na porównaniu dwóch najpopularniejszych typów podług. Panele podłogowe czy prawdziwe drewno? Która opcja będzie lepsza?

panele podłogowe drewno

Jaką podłogę wybrać? Selekcja nie jest prosta

Wielu ludzi zajmujących się na co dzień projektowaniem wnętrz uważa, że

„podłoga jest dla aranżacji wnętrz tym, czym fundament dla domu.”

Zdecydowanie trzeba zgodzić się z tym stwierdzeniem. To właśnie od tego, jaki kolor czy strukturę będzie miała nasza podłoga zależeć będzie dalsza aranżacja wnętrza. Podejmując ostateczną decyzję warto jest się zapoznać z wadami i zaletami obu rozwiązań. Polacy kochają drewno oraz materiały je imitujące. Panele podłogowe mogą być obecnie zaskakująco dobre jakościowo, podobnie jak prawdziwe drewno. Wybór więc jest dosyć trudny. Nowe technologie oraz większy dostęp do egzotycznych surowców spowodował, że drewno daje nam obecnie sporo możliwości. Dzięki niemu możemy osiągnąć niezwykle ciekawy efekt w naszym wnętrzu.

Panele podłogowe

Panele podłogowe to wersja bardziej ekonomiczna. Myśląc o ich zakupie nie możemy się jednak kierować wyłącznie ceną. W tym przypadku zwróć szczególną uwagę na jakość samego produktu. Weź pod uwagę dwa czynniki- klasę ścieralności oraz gęstość płyty nośnej (z niej wykonane są panele podłogowe). Są to dwa najważniejsze aspekty, które wpływają na żywotność podłogi.

Warto pamiętać o tym, że panele podłogowe występują w różnych grubościach. Im grubsze- tym wyższa jest ich jakość. Są jeszcze inne czynniki, o których warto pamiętać. Po pierwsze, dobre panele mają zazwyczaj klasę ścieralności AC6. Następnie, jeśli będą miały odpowiednią grubość nie będą „puchły” w trakcie użytkowania. Po trzecie, podwyższona gęstość paneli sprawia, że nie odkształcają się i są bardziej odporne na zużywanie.

Bardzo ważnym aspektem w kontekście paneli podłogowych jest system przenikania wilgoci. Jest to niezwykle istotne w kontekście pomieszczeń, gdzie podłoga ma styczność z wodą lub dużą wilgocią (np. kuchnia, łazienka, przedpokój). Jeśli wybrane panele podłogowe taki system posiadają, pióra znajdujące się wewnątrz są pokryte specjalnym woskiem, wspomagającym uszczelnianie łączeń. Obecnie możemy również znaleźć modele, które niwelują osiadanie kurzu na podłodze (tzw. antystatyczna powierzchnia). Antystatyczność nie zanika z biegiem lat.

panele podłogowe sztuczne

A może podłoga drewniana?

Głównymi różnicami pomiędzy podłogą z prawdziwego drewna a panelami są cena oraz odczucia dotykowe. Czasem (szczególnie w kontekście bardzo tanich paneli) jest to również wygląd. Podłoga drewniana jest zazwyczaj ciepła oraz miła w dotyku (w przeciwieństwie do paneli podłogowych). Użytkownicy zazwyczaj stwierdzają, że zachęca ona do chodzenia na boso po domu.

Naturalne drewno ma właściwości higroskopijne, czyli pochłania wilgoć. Oprócz tego świetnie wygłusza. Jeśli w pomieszczeniu jest za sucho, drewniana podłoga potrafi „oddać” nieco wilgoci. Posiadanie tego naturalnego materiału w pomieszczeniu pozwala na utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu. Może to skutkować m.in. polepszeniem się samopoczucia.

panele podłogowe lite drewno

Podsumowanie

Z opinii różnych ekspertów oraz użytkowników wynika, że panele podłogowe są zazwyczaj mniej wytrzymałe niż prawdziwe drewno. Dodatkowo, naturalny surowiec, jakim jest drewno może być poddany renowacji (a panele już nie). Odpowiedni gatunek drewna oraz jego zabezpieczenie powinno dać nam gwarancję długiej żywotności, przez co nasza podłoga będzie cieszyć oko przez długie lata.

Podsumowując- obecnie mamy szeroki wybór zarówno paneli, jak i podług drewnianych. Różnią się one ceną, właściwościami oraz innymi parametrami. Wszystko tak naprawdę zależy od naszego budżetu- jeśli jest on nieograniczony, wybierzmy podłogę drewnianą. Jeśli zależy Ci na opcji nieco tańszej, zwróć uwagę na jakość paneli podłogowych i wybierz najlepsze pod tym względem.

Dodaj komentarz

*

code